SF Comedy & Burrito Festival



Tickets now available!


 


Facebook

Twitter


Venues

Esta Noche
3079 16th St & Mission St
The Polish Club
3040 22nd St & Shotwell St
The Darkroom Theater
2263 Mission St & 19th St
Lost Weekend Video
1034 Valencia St & 21st St

Sub-Mission Gallery
2183 Mission St & 18th St
Elbo Room
647 Valencia St & 17th St
3106 Open Mic
3106 16th St and Valencia St
 

Thursday

 

The Darkroom

Esta Noche

Sub Mission

Sub Mission Backroom

Lost Weekend Video

3106 Open Mic

7pm

 

 

 

 

Kickoff Show
7pm

Richard Bain
David Gborie
Jesse Fernandez
Karl Hess
Sam Tallent
Mac Blakem
Paul Jay
Brendan Lynch
Katie Compa

Early Backroom
7pm

Solomon Georgio
Ivan Hernandez
Mary Van Note
Casey Ley
Jon Huck
Dave Ross

   

7:30

     

Continous Comedy Cavalcade
7:30pm-10:30pm

A constantly running open mic featuring festival comics.

8pm

Darkroom All-stars
8pm

Greg Edwards
Jim Hickox
Guy Branum
Randy Liedtke
Jim Tews
Drennon Davis

Marga Gomez's Comedy Bodega
8pm

Marga Gomez
Will Weldon
Danielle Radford
Ray Molina
Sharon Houston
Aarona Browning
Solomon Georgio
Andy Haynes

 

 

 

8:30

Underground Comedy
8:30pm

Maggie Maye
Brandie Posey
Christian Ricketts
Natisha Anderson
Hasan Minhaj
Ngaio Bealum
Emily Maya Mills
Ed Salazar
Billy Wayne Davis
Dax Jordan
John F O’Donnell

9pm

   

9:30

   

Sub Mission Late Show
9:30pm

Paco Romane
George Gordon
Dave Child
Chris Thayer
Paul Goebel
Josh Gondelman
Jonathan Pace
Aarona Browning
Kaseem Bentley
Joe Klocek

Late Backroom
9:30pm

Gordon Baker-Bone
Ross Parsons
Kath Barbadoro
Eloisa Bravo
Randy Liedtke
Barbara Holm
Rohit Kohli
Ray Molina

10:pm

Freshfaces of SF: Annie's Social Club
10pm

Jeff Cleary
Joe Tobin
Sean Keane
Kevin O’Shea
Chris Remmers
Miles K
Kevin Munroe
Joe Gorman
Drew Harmon

 

10:30

     

11pm

     

Friday


 

The Darkroom

Esta Noche

Sub Mission

Sub Mission Backroom

Lost Weekend Video

Elbo Room

3106 Theatre

The Polish Club

6pm

 

 

Dinner Hour Comedy
6pm

Guy Branum
Mary Van Note
Jesse Elias
Joselyn Hughes
Brooks Wheelan
George Gordon
Ralph Hardesty

 
     

Best of the Fest
6pm

Chris Garcia
Andy Haynes
Billy Wayne
Davis
John Roy
Alex Koll

 

6:30

Outtatowners
6:30pm

Paul Goebel
Emily Maya Mills
Renee Gauthier
Matt Ingebretson
Carly Rhodes
Sharon Houston
Matt Goldich

 

Back Room Allstars
6:30pm

Jim Tews
Sam Tallent
Jake Weisman
Xander Deveaux
Paul Jay
Brandie Posey


     

7pm

   

Jordan, Jesse, Go!
7pm

Jesse Thorn
Jordan Morris
Scott Simpson
Merlin Mann

7:30

       

Continous Comedy Cavalcade
7:30pm-10:30pm

A constantly running open mic featuring festival comics.

8pm

 

Best of Texas
8pm

Mac Blake
Joe Hafkey
Chris Thayer
Kath Barbadoro
Ralph Hardesty
Maggie Mae

 

Matt Braunger & Friends
8:10pm

Reid Faylor
John F O'Donnell
Jon Huck
Jim Tews
Kevin Camia
Nate Craig
Brooks Wheelan
Matt Braunger

 

 

Backroom Prime Time
8:10pm

Ed Salazar
Daryl Wright
Jules Posner
Natisha Anderson
Tamra Brown
Jim Hickox
Charles Star
Tamra Brown
Joe Klocek
Hasan Minhaj

 

 

Comedy Dungeon
8pm

ChristIan Spicer
Alice Wetterlund
Dave Child
Alex Koll
Jake Weisman
Jon Huck
Richard Bain

   

8:30

9pm

Brendon Walsh CD Recording
9pm

Randy Liedtke
Brendon Walsh

Best of L.A.
9:15pm

Matt Goldich
Tony Sam
Joselyn Hughes
Will Weldon
Eli Olsberg
Dave Ross
Dan Bialek
John Roy



9:30

     

10pm

Best of the Pacific Northwest
10pm

Barbara Holm
Dax Jordan
Christian Ricketts
Danielle Radford
Solomon Georgio
Emmett Montgomery

     

Andy Haynes & Friends
10pm

Barbara Gray
Jordan Morris
Gordon Baker-Bone
Ross Parsons
Katie Compa
Karl Hess
Andy Haynes

10:30

         

11pm

 

 

 

Brendon Walsh CD Recording
11pm

Randy Liedtke
Brendon Walsh

   

11:30

         

12am

Darkroom Midnight Show
12am

Jonathan Pace
Drennon Davis
Rohit Kohli
DJ Real
Eric Cash
Drew Harmon
Dave Thomason
Josh Gondelman

         

12:30

             

1am

             

Saturday


 

The Darkroom

Esta Noche

Sub Mission

Sub Mission Backroom

The Polish Club

Lost Weekend Video

3106 Theatre

4pm

          

4:30

       

Ngaio's 420 Show
4:20pm

Ngaio Bealum
Caitlin Gill
David Gborie
Kevin Camia
Maggie Maye
Barbara Gray
Morgan Murphy

   

5pm

   

Guy Branum Talk Show
5pm

Guy Branum
Casey Ley
Solomon Georgio
Paul Goebel
Caitlin Gill
Sean Keane
Natasha Muse
Jesse Elias

Backroom Early Show
5pm

Edwin Li
Nato Green
Jules Posner
Will Weldon
Elisha Yaffe
Ross Parsons
Ben Feldman
Kevin Kataoka

 

5:30

      

6pm

 

Esta Noche Early Show
6pm

Carly Rhodes
Reid Faylor
Charles Star
Joe Hafkey
Jake Weisman
Gordon Baker-Bone
Matt Ingebretson

 

Early Cinecave
6pm

Jon Huck
David Gborie
Emmett Montgomery
Tony Sam
Taylor Williamson
Matt Braunger

 

6:30

      

7pm

Best of SF
7pm

Miles K
Chris Garcia
Alex Koll
Sean Keane
Chris Thayer
Jesse Elias
Brendan Lynch
Kevin Camia

Backroom Prime Time
7pm

Kimberly Clark
Randy Liedtke
Joselyn Hughes
Christian Spicer
Richard Bain
John Roy

International Waters
7pm

Jesse Thorn
Barbara Gray
Natasha Muse
Jordan Morris
Mal Sharpe

 
       

Continous Comedy Cavalcade
7:30pm-10:30pm

A constantly running open mic featuring festival comics.

7:30

     

8pm

 

Esta Noche Late Show
8pm

Alicer Wetterlund
Drag Performer
Natisha Anderson
Renee Gauthier
Brooks Wheelan
Drag Performer
Matt Braunger

 

Cynic Cave
8pm

Kevin O’Shea
George Chen
Dan Bialek
Tamra Brown
Matt Ingebretson
David Huntsberger
Brendon Walsh

8:30

     

9pm

LGBT Showcase
9pm

Casey Ley
Xander Deveaux
Natasha Muse
Ralph Hardesty
Solomon Giorgio
Guy Branum

T-Bone Comedy
9pm

Dave Thomason
Anna Seregina
Andy Haynes
Paul Goebel
Greg Edwards
George Gordon

Emily's Assembly of Weirdos
9pm

Emily Maya Mills
Hugh Moore
J.C. Coccoli
Kimberly Clark
Taylor Williamson
Morgan Murphy

9:30

     

10:pm

Persona! with Tony Sam
10pm

Tony Sam
Guy Branum
John Roy
Brooks Wheelan
Andy Haynes
Alice Wetterlund

 

Nate Craig & Friends
10pm

Carly Rhodes
Josh Gondelman
Matt Goldich
Chris Garcia
Hasan Minhaj
Jordan Morris
Nate Craig

10:30

      

11pm

 

Sub Mission All-stars
11pm

Marga Gomez
Eli Olsberg
Karl Hess
Daryl Wright
David Huntsberger
Barbara Gray

Backroom Late Show
11pm

Renee Gauthier
Jesse Fernandez
Kaseem Bentley
Ben Feldman
Dave Ross
Barbara Holm
John F O’Donnell
Katie Compa

  

11:30

        

12am

Darkroom Midnight Show
12am

Jesse Elias
Ronn Vigh
Eric Cash
Brandie Posey
Reid Faylor
Paul Goebel
Anna Seregina
Dave Ross

      

12:30

          

1am